susz konopny

Susz konopny na co pomaga?

8 października, 2019 Wyłączono Przez admin

Wszystko wskazuje na to, że susz konopny szybko staje się kolejnym hitem dziedzinie super food. Nasiona konopne i wiele innych produktów zawierających konopie pojawiają się w menu, na półkach sklepowych, a nawet w lokalnej kawiarni. Dowiedz się, o co tyle szumu i co dobrego susz konopny może wnieść do Twojego życia.


Susz konopny – skąd się bierze?

Aby zrozumieć korzyści, które niesie susz konopny, przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym charakteryzuje się roślina, z której się go uzyskuje.

Konopie używane do żywności pochodzą z rośliny Cannabis sativa. Jest to ta sama rodzina roślin, z której pochodzi marihuana, ale sam susz konopny nie zawiera silnej dawki THC występującej w liściach, gdyż pochodzi z innej części: kwiatów. Ważne jest to, że susz konopny można przekształcić w różne formy (jedną z najpopularniejszych jest herbata oraz palenie suszu) , dlatego każdy do swojej diety może wprowadzić tą, która odpowiada mu najbardziej.

Walory suszu konopnego dla zdrowia i samopoczucia

Korzyści odżywcze z konopi są rozliczne! Susz konopny nie zostaje w tyle pod względem różnego rodzaju składników odżywczych, jakie zawiera – oferując sporą ilość makroskładników i kilka minerałów.

Trzy łyżki suszu konopnego zawierają około:

  • 14 g tłuszczu ogółem
  • 1 gram tłuszczu nasyconego
  • 2 gramy węglowodanów
  • 1 gram błonnika
  • 11 gramów białka

Susz konopny jest doskonałym źródłem żelaza, cynku i magnezu, a także zawiera dużą ilość potasu. Jedną z najbardziej imponujących rzeczy jest to, że zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów.

To sprawia, że żywność wzbogacona suszem konopnym jest pod tym względem równa mięsu (i innym rodzajom żywności pochodzącym ze zwierząt) pod względem białka. Konopie zawierają również kilka ważnych niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy omega-3 i omega-6.

Najważniejszy jest jednak obecny w suszu kannabidiol, który ma bardzo obiecujący potencjał kliniczny, przede wszystkim w związku z tym, iż jego składniki wykazują pozytywne działanie, jeśli chodzi o korzyści związane z rakiem, takie jak:

  • hamowanie wzrostu komórek nowotworowych
  • zapobieganie rozprzestrzenianiu komórek rakowych
  • indukowanie śmierci komórek nowotworowych

Do tego susz konopny wykazuje działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowe. Mówi się również o jego walorach, jeśli chodzi o poprawę apetytu.